Dolar ve altın fiyatları düşecek mi yükselecek mi?

Merkez Bankası’nın (TCMB) sıkı politika duruşunu sonrası uzun süre devam ettireceği söyleminin desteğiyle kasımdan beri yüzde 20’nin üzerinde değeri artan TL’de dün uzun bir zaman sonra ilk kez değer kaybı yaşandı. Piyasalarda ABD faizi kaynaklı dolara yönelimi ve riskli varlıklardan dünkü kaçışları devam ederek etmeyeceği ana gündem maddesi olarak takip etmektedir.

TCMB tarafından başlayacak ve yarın sonuçları açıklanacak faiz kararı öncesi piyasalarda ayrıca iç siyasi gündem, ve Cumhurbaşkanı başkanlığında yapılacak kabine toplantısı da takip edilen konular arasında. Dolar/TL dün Ağustos 2020’den beri ilk kez 6.9’a kadar düştü. Fakat bu kazanımlarını koruyamadı.

“O yüzden risk de yüksek”

Benzer para birimine göre yüzde 1.5’e yakın değer kayıpları yaşandı. TL’de değer kaybında  yaşanan pozitif ayrışmanın devamı önümüzdeki döneme bakışımızı iyimser tutuyor. Dün küresel piyasalarda büyük bir sarsıntı yaşanmış durumda. ABD faizlerinde kalıcı yükseliş gelişmekte olan piyasalar için çok olumsuz bir senaryo ve şuan tam olarak fiyatlarda değil. O yüzden risk de yüksek. TL’de pozitif ayrışmaya rağmen bunun yanmasını gördük. Şimdi takip edeceğimiz ana unsur bu küresel fiyatlamanın kalıcı olup olmayacağı ki bir geçici olmasını bekliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

ABD Hazine tahvili getirileri dün bir yılın en yüksek seviyesine ulaşarak dolara destek verdi ancak hisse senetleri piyasalarında satışlara neden oldu. Yatırımcıların küresel ekonominin toparlanmasını sağlayan mali destek paketlerinin enflasyonda yükselişe neden olacağını değerlendiriyorlar.

ABD’nin 10 yıllık Hazine tahvil getirisi Asya piyasalarında Şubat 2020’den bu yana en yüksek seviyesi olan %1.3330’a kadar yükselmesi dün küresel piyasalarda riskten kaçışın da ana belirleyicisi konumunda.

 

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Dolar ve altın fiyatları düşecek mi yükselecek mi? için yorumda bulun

    Dolar ve altın fiyatları düşecek mi yükselecek mi? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Dolar ve altın fiyatları düşecek mi yükselecek mi? için ilk yorumu yapabilirsin.