En çok alerjiye sebep olan balık hamsi

Balık alerjisi toplumda her geçen gün görülme sıklığı artan alerji türlerinden biridir. Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Hikmet Tekin Nacaroğlu, hamsi balığının alerjiye en sık neden olan balıklardan biri olduğunu açıkladı.

 Alerji Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Hikmet Tekin Nacaroğlu her geçen gün görülme sıklığı artan balık alerjisine karşı önemli tavsiyelerde bulundu. İnsan beslenmesinde önemli rolü bulunan deniz ürünlerinin aynı zamanda yüksek alerjen riski taşıdığına açıklayarak “Dünya genelinde artan protein ihtiyacı sebebiyle deniz ürünlerine olan talep her geçen gün artmaktadır. Deniz ürünleri içerisinde özellikle balıklar yüksek kaliteli protein içerikleri nedeniyle insan beslenmesinde önemli. Fakat bunlar aynı zamanda gıda alerjilerinin en önemli nedenleri arasında gösterilir. İçerdikleri yüksek değerli ve farklı özelliklerdeki maddeler nedeniyle özellikle balık ve kabuklu deniz ürünleri yüksek alerjen gıdalardır. Artan talep ve deniz ürünlerinin katkı maddesi olarak çeşitli besinlerin içeriğinde kullanılması ile birlikte balık alerjisi tüm dünyada giderek artan sıklıkta görülmektedir” dedi.

Balıkçılarda da mesleksel bir risk faktörü olarak balık alerjisinin daha sık görüldüğüne değinen Nacaroğlu sözlerine şöyle devam etti: “Alerjiye en sık neden olan balıklar sardalye, hamsi, deniz turnası, uskumru, somon balığı, morina balığı, barlam balığı ve sarıkuyruktur.”

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. En çok alerjiye sebep olan balık hamsi için yorumda bulun

    En çok alerjiye sebep olan balık hamsi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak En çok alerjiye sebep olan balık hamsi için ilk yorumu yapabilirsin.